Ratownictwo medyczne znalazło się w gronie tegorocznych laureatów konkursu „Studia z Przyszłością”. Nasz kierunek wyróżniono certyfikatem "Studia z Przyszłością" oraz nagrodą specjalną - Laurem Innowacyjności.
25 czerwca 2021 roku w zabytkowych murach dawnego Pałacu Prymasowskiego w Warszawie odbył się Koncert Finałowy VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Studia z Przyszłością”. Menedżerowie najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych kierunków studiów prowadzonych przez polskie uczelnie odebrali Certyfikaty Akredytacyjne, przyznane za kształcenie zgodne z potrzebami rynku pracy oraz wysokimi standardami jakościowymi.
W gronie tegorocznych Laureatów Konkursu „Studia z Przyszłością”, znalazł się kierunek studiów ratownictwo medyczne, prowadzony przez WNoZ. Podczas uroczystej gali przedstawiciele UMW - Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr Anna Kołcz i dr Paweł Gawłowski, odebrali dwie nagrody. Pierwsza z nich to certyfikat „Studia z Przyszłością”, druga natomiast to nagroda nadzwyczajna, “Laur Innowacyjności”, który przyznawany jest tym spośród certyfikowanych kierunków/specjalności studiów, które wdrożyły najbardziej innowacyjne i unikalne rozwiązania w zakresie bazy materialnej i technologii, wspierające proces dydaktyczny.
Dwa lata temu w strukturze Katedry Ratownictwa Medycznego, utworzono Pracownię Innowacyjnych Technik Symulacji, dzięki czemu kształcenie ratowników medycznych odbywa się z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, co zostało docenione i wskazane jako istotny element dający szansę na innowacyjne i atrakcyjne kształcenie. Pomysłodawcą i opiekunem pracowni jest dr Paweł Gawłowski.
W Koncercie Finałowym uczestniczyli Rektorzy, Dziekani, Dyrektorzy Instytutów, Katedr i Zakładów, reprezentujący szkoły wyższe z całej Polski. Listy gratulacyjne do Laureatów skierowali m.in. Krystyna Szumilas, Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, Nauk i Młodzieży Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w latach 2011-2013 Minister Edukacji Narodowej, prof. Kazimierz Wiatr, Przewodniczący Komisji Nauki Senatu RP, dr inż. Wojciech Kamieniecki, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz prof. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Koncert w Pałacu Prymasowskim był uroczystym podsumowaniem VI edycji Konkursu „Studia z Przyszłością”. Podczas gali zaprezentowano wyróżnione kierunki studiów oraz przekazano gratulacje wszystkim Laureatom. W Konkursie „Studia z Przyszłością”, współorganizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję Kreatywną PRC, identyfikowane i wyróżniane są wybrane programy i kierunki studiów prowadzone w polskich uczelniach, które cechują się innowacyjnością, dostosowaniem do potrzeb rynku pracy oraz nowoczesnością przyjętych rozwiązań dydaktycznych. Ich oceny dokonuje Kapituła z udziałem wybitnych naukowców, w tym m.in. prof. Piotra Grudowskiego z Politechniki Gdańskiej, prof. Agnieszki Dziedziczak-Foltyn z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Ewy Kuli z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Dariusza Rotta z Uniwersytetu Śląskiego, dra Aleksandra Kobylarka z Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. Zbigniewa Widery z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Wśród nagrodzonych i prezentowanych na Gali były studia prowadzone przez takie uczelnie, jak m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Śląski czy Uniwersytet Opolski. Uroczystość w dniu 25 czerwca była okazją do ogłoszenia wyników Konkursu, ale także do spotkania w gronie środowiska akademickiego, dyskusji o problemach współczesnej edukacji i szkolnictwa wyższego oraz wymiany dobrych praktyk odnoszących się do jakości kształcenia, nauki i kultury akademickiej.
W tym roku gratulacje Laureatom Konkursu (osobiście lub poprzez przesłanie okolicznościowych laudacji) złożyli także m.in. Dziekan Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk prof. Katarzyna Turnau, Przewodniczący Komisji Nauk Pedagogicznych PAN prof. Janusz Morbitzer, Przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej prof. Kazimierz Wiatr, Przewodnicząca Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Ewa Okoń-Horodyńska, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych i Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Marcin Gruchała.