UMW, w ramach umowy współpracy (partnerstwa) z firmą AstraZeneca Pharma Poland sp. z o.o., rozpoczyna szkolenie pielęgniarek z niewydolności serca z krajów Europy Centralnej, Wschodniej oraz krajów bałtyckich.
Zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dotyczące opieki nad pacjentami z niewydolnością serca wskazują na konieczność zapewnienia pacjentom ciągłości leczenia i rolę opieki multidyscyplinarnej, sprawowanej przez kardiologa współpracującego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarką wyspecjalizowaną w opiece nad chorym z niewydolnością serca. Pomimo ciągłego wskazywania kluczowej roli pielęgniarek, szkolenia i edukacja w tym zakresie są nadal pomijane w wielu krajach Europy Środkowej, Wschodniej oraz krajach Bałtyckich.
Szkolenie STEP-ONE zostało stworzone jako część programu „Global ACT on HF – Accelerate Change Together” („Działajmy w obszarze niewydolności serca – razem przyśpieszmy zmianę”), który ma między innymi za zadanie zapewnienie wszystkim pacjentom z HF optymalnej i zintegrowanej opieki oraz umożliwienie im samodzielnego radzenia sobie z chorobą.
Program szkolenia obejmuje przygotowanie liderów z krajów Europy Centralnej i Wschodniej oraz krajów Bałtyckich, którzy będą odpowiedzialni za implementacje programu w swoich regionach oraz za wyszkolenie pielęgniarek wyspecjalizowanych w opiece nad pacjentami z niewydolnością serca. W kolejnym etapie nasza strona internetowa pozwoli także na wzięcie udziału w szkoleniu, dającym możliwość uzyskania certyfikatu pielęgniarki niewydolności serca.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, w ramach umowy współpracy (partnerstwa) z firmą AstraZeneca Pharma Poland sp. z o.o., rozpoczyna szkolenie pielęgniarek z niewydolności serca, które jest dedykowany osobom z krajów Europy Centralnej, Wschodniej oraz krajów bałtyckich. Szkolenie STEP-ONE (Supportive Training and Essential Preparation for Optimal Nursing Education )zostało stworzone jako część programu „Global ACT on HF – Accelerate Change Together” („Działajmy w obszarze niewydolności serca – razem przyśpieszmy zmianę”), który ma między innymi za zadanie zapewnienie wszystkim pacjentom z HF optymalnej i zintegrowanej opieki oraz umożliwienie im samodzielnego radzenia sobie z chorobą.
Rada Naukowa opracowała merytoryczny program szkolenia STEP-ONE (Supportive Training and Essential Preparation for Optimal Nursing Education), który zostanie zaprezentowany podczas webinarium. Wydarzenie jest skierowane dla trenerów mających następnie wyszkolić pielęgniarki niewydolności serca w krajach Europy Środkowej, Wschodniej oraz krajach bałtyckich.
Pierwsze szkolenie odbyło się 15 czerwca 2021 roku.
Skład Rady Naukowej:
- prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz
- Dr n. o zdr. Magdalena Lisiak
- Dr n. o zdr. Marta Wleklik
- Prof. dr hab. Ewa A. Jankowska
- Prof. dr hab. Remigiusz Szczepanowski
- Prof. dr hab. Piotr Ponikowski