Kolejna edycja rankingu dziedzin Listy Szanghajskiej przyniosła dobre wiadomości dla naszej uczelni. Utrzymaliśmy pozycję w kategorii medycyny klinicznej, a nasza uczelnia zadebiutowała w dziedzinie zdrowie publiczne.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest notowany w dziedzinowym rankingu Listy Szanghajskiej - Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) – od 2018 roku. Do tej pory klasyfikowano nas wyłącznie w jednej dziedzinie - medycynie klinicznej. W tym roku, po raz pierwszy w historii naszej obecności w rankingu, uzyskaliśmy ocenę w kolejnej dziedzinie – zdrowiu publicznym. W obu kategoriach nasza uczelnia znalazła się na pozycjach 201-300.
Z pełną wersją rankingu można zapoznać się tutaj: https://www.shanghairanking.com/rankings/gras/2021
W dziedzinie medycyny klinicznej sklasyfikowano 6 polskich uczelni – nasza znalazła się na miejscu drugim, tuż za Uniwersytetem Jagiellońskim, który został sklasyfikowany w tym samym przedziale miejsc (201-300). Na kolejnych pozycjach znalazły się Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny.
W dziedzinie zdrowia publicznego również plasujemy się tuż za Uniwersytetem Jagiellońskim (przedział 101-150) i przed Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, który został sklasyfikowany w piątej setce rankingu.
Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) jest wariacją zestawienia Academic Ranking of World Universities (ARWU), potocznie znanego jako Lista Szanghajska, w którym analizowane są osiągnięcia poszczególnych uczelni w 54 obszarach nauki.
Ranking Szanghajski uchodzi za najbardziej prestiżowe zestawienie uczelni akademickich na całym świecie. Wśród wskaźników uwzględnianych w ocenie znajdują się między liczba absolwentów (oraz osobno - pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science" oraz liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.