Seminarium, wymiana doświadczeń i wizyta na Wydziale Nauk o Zdrowiu - tak w skrócie opisać można wizytę naszych niemieckich sąsiadów odpowiadających w swoich landach za szeroko pojętą opiekę i pielęgniarstwo kliniczne.
Z całych Niemiec, na dwa dni (24-25 marca), przyjechali do Wrocławia przedstawiciele niemieckich landów, którzy w swoim kraju odpowiadają za szeroko pojętą opiekę i pielęgniarstwo kliniczne w ministerstwach ds. oświaty. Uczestniczyli w seminarium roboczym, które z inicjatywy Saksońskiej Kancelarii Stanu, Saksońskiego Krajowego Ministerstwa ds. Oświaty oraz Saksońskiego Krajowego Ministerstwa Spraw Społecznych i Ochrony Konsumenta, zorganizowało Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu.
Tematem przewodnim tego seminarium było - Kształcenie w zawodach pielęgnacyjnych i opiekuńczych w Niemczech – quo vadis? Polscy sąsiedzi wzorcem? Celem, obok wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów, było kompleksowe przybliżenie stronie niemieckiej struktury edukacji oraz zasad i warunków kształcenia w zawodach pielęgnacyjnych i opiekuńczych w Polsce. Dlatego do udziału zaproszono przedstawicieli Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Do wygłoszenia prelekcji o naszym kształceniu poproszone zostały: dr hab. Joanna Rosińczuk, prof. UMW, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz dr hab. Izabella Uchmanowicz z Zakładu Pielęgniarstwa Internistycznego Katedry Pielęgniarstwa Klinicznego WNoZ.
W swoim wystąpieniu dziekan Rosińczuk mówiła o „Kształceniu pielęgniarek w Polsce na podstawie regulacji europejskich. Uwarunkowaniach prawnych i organizacyjnych". Z kolei dr hab. Izabella Uchmanowicz poruszyła tematykę „Kształcenia praktycznego i podyplomowego pielęgniarek w Polsce w oparciu o Evidence Based Nursing. Egzaminy obiektywne (OSCE) w kształceniu kadr medycznych".
Ze strony niemieckich gości nie zabrakło dociekliwych pytań. Dopełnieniem seminarium była wizyta niemieckich gości na Wydziale Nauk o Zdrowiu przy ul. Bartla. Tu goście mogli zobaczyć jak we Wrocławiu zdobywa się wiedzę i praktycznie umiejętności niezbędne w opiece i pielęgniarstwie klinicznym.
Fot. Adam Zadrzywilski