Kolejny webinar z cyklu „Kierunek Zdrowie” Wydziału Nauk o Zdrowiu po raz drugi będzie poruszał zagadnienia zdrowia psychicznego u dzieci. Gościem spotkania 20.04 o godz. 18:00 będzie dr n. med. Monika Szewczuk-Bogusławska.
Na drugim spotkaniu poświęconym zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży „Kiedy i dlaczego warto pójść z dzieckiem do psychiatry? Część 2: autyzm, ADHD, agresja…” dr Monika Szewczuk-Bogusławska z Katedry Psychiatrii UMW, psychiatra dzieci i młodzieży, dolnośląski konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży odpowie na pytania związane z autyzmem i ADHD u dzieci.
- Kolejny raz postanowiliśmy zorganizować webinar poświęcony tematowi zdrowia psychicznego u dzieci, ponieważ pierwsza odsłona, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem – tłumaczy dr Anna Kołcz, dziekan WNoZ - Uważam, że tematyka zdrowia psychicznego, ale również kondycji psycho-emocjonalnej społeczeństwa, to niezwykle istotny temat, wciąż jednak uważany za wstydliwy i trudny. Ciągle mam wrażenie, że nie potrafimy z empatią i należytą powagą rozmawiać na temat, który w kontekście przyszłości ma niezwykle istotne znaczenie. Powinniśmy się uczyć podejmowania tematyki zdrowia psychicznego, oczywiście z należytą uwagą, by wskazywać na to, co ważne, np. na pierwsze objawy pojawiających się zaburzeń. W ramach naszych spotkań, po raz kolejny budujemy świadomość zdrowotną, tym razem na temat zdrowia psychicznego.
Dr Monika Szewczuk- Bogusławska na co dzień przyjmuje pacjentów w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, dla dorosłych oraz w Poradni dla Osób z Autyzmem, jest też konsultantką w Klinikach Pediatrycznych USK. Podczas spotkania 20 kwietnia, przedstawi uczestnikom zagadnienia związane z autyzmem: wczesne objawy, metody leczenia, powie o roli nawyków żywieniowych i terapii eksperymentalnych w autyzmie. Wyjaśni zagadnienia związane z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej - ADHD (ang. attention-deficit hyperactivity disorder), wyjaśni, czym charakteryzuje się ADHD u osób dorosłych, poruszy także zagadnienie agresji dzieci w domu, przedszkolu i szkole. Podczas spotkania, zaproszony przez organizatorów gość, rozwieje także często pojawiające się wątpliwości rodziców, co do sposobu wychowywania dzieci z ADHD.
Jak podkreślają organizatorzy cyklu Kierunek Zdrowie, poprzednie spotkanie poświęcone zagadnieniu zdrowia psychicznego i depresji u dzieci, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Pokazało to, jak ważna jest poruszana tematyka, i że warto do niej powracać.
- Okazało się, że po pierwszym spotkaniu pozostał niedosyt, ponieważ nie udało się podjąć wszystkich zaplanowanych tematów. Otrzymaliśmy informację zwrotną, że kolejne spotkanie jest bardzo potrzebne, wyjaśnia dr Paweł Gawłowski, koordynator projektu Kierunek Zdrowie. - Poprzednie spotkanie niemal w całości poświęcone było zagadnieniom związanym z depresją u dzieci. Pozostało jednak wiele pytań bez odpowiedzi, dlatego po wyrażeniu zgody przez naszego gościa, organizujemy kolejne spotkanie.
Podczas spotkania uczestnicy, będą mogli zadawać pytania na żywo poprzez czat. Można też przesłać pytania wcześniej na adres: kierunek.zdrowie@umed.wroc.pl
„Kiedy i dlaczego warto pójść z dzieckiem do psychiatry? Część 2: autyzm, ADHD, agresja…”
Termin: wtorek, 20 kwietnia 2021, godz.18:00
Gdzie: https://www.facebook.com/events/162515062413299
Webinarium jest kolejnym bezpłatnym spotkaniem z cyklu Kierunek Zdrowie przygotowanego dla szerokiej publiczności przez Wydział Nauk o Zdrowiu. Cykl propaguje zdrowy styl życia. Eksperci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zapewniając merytoryczny poziom spotkań dzielili się już wiedzą o odżywianiu w czasach pandemii, o tym, jak dbać o swoją postawę podczas pracy zdalnej, oczy o tym, jak dzięki oddechowi radzić sobie ze stresem w erze koronawirusa. Wszystkie dotychczas zrealizowane webinary są cały czas dostępne na profilu FB Kierunek Zdrowie.
- W przyszłości, w porozumieniu ze studentami, będziemy starali się rozszerzać zakres naszej działalności - dodaje dziekan WNoZ, dr Anna Kołcz.