Dietetyka przechodzi na Wydział Farmaceutyczny

Władze Uniwersytetu Medycznego i Dziekani Wydziałów po uzyskaniu aprobaty studentów zdecydowały o przeniesieniu kierunku dietetyka z Wydziału Nauk o Zdrowiu do struktur Wydziału Farmaceutycznego UMW.

Jest to jedna z projakościowych zmian, które są wprowadzane na wydziale kształcącym przyszłych farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych. 

- Na pewno będzie nam dużo łatwiej, jeśli będziemy mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury, która jest dostępna na Borowskiej – zauważa Weronika, studentka dietetyki. - I tak mamy tam dużo zajęć, więc dodatkowo ułatwi nam to podróżowanie po mieście między zajęciami. Każda zmiana jest dobra, jeśli jest dobrze zaplanowana i dzieje się w porozumieniu stron. Daje nam to nadzieję na to, że nasze zdanie i pomysły też mogą mieć wpływ na poprawę jakości kształcenia, szczególnie na kierunku rozwijającym się, jakim jest dietetyka.

Decyzja o przeniesieniu Zakładu Dietetyki na Wydział Farmaceutyczny jest decyzją związaną z optymalizacją procesów dydaktycznych w Uczelni, a także z trwającą restrukturyzację uczelni pod względem dydaktycznym, kadrowym i naukowym. Zmiany zaczęto wdrażać po otrzymaniu wyników po przeprowadzonym w zeszłym roku zewnętrznym audycie uczelni.

- Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest w trakcie restrukturyzacji, która polega m.in. na optymalizacji procesu kształcenia – tak o zmianie mówi dr hab. Marcin Mączyński, prof. uczelni dziekan WF. - Przeniesienie dietetyki w struktury naszego wydziału jest wyjściem naprzeciw zmieniającym się warunkom i zauważanym przez nas potrzebom. Jestem przekonany, że zarówno pod względem formalnym, jak i praktycznym jest to bardzo dobra zmiana. Wiele zajęć dla studentów kierunku dietetyka odbywa się w siedzibie naszego wydziału na ul. Borowskiej. Studenci oraz pracownicy dydaktyczni nie będą musieli przemieszczać się pomiędzy kampusami,  co jest szczególnie istotne w warunkach pandemii. Nie do przecenienia jest także bezpośrednia bliskość Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. 

Prorektor ds. Studentów i Dydaktyki razem z Dziekanem WF i Przewodniczącym Rady Dyscypliny Nauki Farmaceutyczne przeprowadzili analizę w poszczególnych jednostkach dotyczącą stanu zatrudnienia, liczby przydzielonych  godzin dydaktycznych czy dorobku naukowego pracowników poszczególnych jednostek. Przygotowując projekt zmian w porozumieniu z dziekan WNoZ, dr Anną Kołcz, brano pod uwagę wyrównanie obciążenia godzinowego pomiędzy jednostkami uczelni: zmniejszenia znaczącej liczby nadgodzin występujących od lat na WNoZ oraz zaobserwowanego niedopensowania na WF. Nie bez znaczenia było również to, że studia II stopnia na kierunku dietetyka przypisane są w systemie POL-on do Wydziału Farmaceutycznego. 

- Dla dziekana wydziału, szczególnie pełniącego funkcję od niedawna, każda decyzja dotyczącą zmian w strukturze i funkcjonowaniu jednostki, będzie niosła ze sobą wiele przemyśleń i analiz – komentuje zmiany dr Anna Kołcz, dziekan WNoZ. - Chciałam oczywiście, żeby kierunek dietetyka, mógł nadal funkcjonować przy WNoZ, jednak w toku licznych dyskusji dotyczących optymalizacji procesu kształcenia w UMW, wielokrotnie przewijał się wątek różnorodności treści kształcenia dietetyków, które dotyczą zarówno nauk farmaceutycznych, jak i nauk o zdrowiu. Ponadto formalny aspekt, czyli przynależność studiów drugiego stopnia do WF w systemie POL-on, a także możliwość wykorzystania bazy lokalowej WF, dla potrzeb realizacji treści z zakresu dietetyki, miały duże znaczenie – dodaje dziekan. 

Na podjęcie decyzji przeniesienia dietetyki miały również istotny wpływ warunki lokalowe Wydziału Farmaceutycznego -  najlepsze na Uniwersytecie Medycznym. Bardzo duże znaczenie ma bliskość Uniwersyteckiego Szpital Klinicznego, dzięki czemu studenci mogą być bliżej pacjentów, co jest zdecydowanym ułatwieniem, jeśli chodzi o przeprowadzanie zajęć praktycznych. 

– Zanim podjęto ostateczną decyzję, podczas specjalnie w tej sprawie zorganizowanego spotkania, zasięgnęliśmy opinii studentów, na temat potencjalnie możliwych zmian, dla których lokalizacja WF - bliskość szpitala USK, była dodatkowo niewątpliwym atutem – wyjaśnia dr Anna Kołcz. - Wypracowanie najlepszych rozwiązań dla realizacji procesu kształcenia dietetyków, było od początku priorytetem podczas prowadzonych dyskusji. Doceniając zaangażowanie Pracowników Zakładu Dietetyki WNoZ, w proces kształcenia dietetyków, pozostaję z przekonaniem, że podjęta decyzja jest obiektywna, przemyślana, a dzięki temu, okaże się dla wszystkich uczestników procesu kształcenia w UMW, decyzją najlepszą.

Zakład Dietetyki na WNoZ zostanie oficjalnie zlikwidowany pod koniec września 2021 roku i w tym samym czasie powstanie samodzielna jednostka na WF: Zakład Dietetyki. Początkowo, przez pierwszy rok istnienia w nowej strukturze (w roku akademickim 2021/2022) pozostanie w swojej dotychczasowej siedzibie na ul. Parkowej. Wiosną 2022 odbędzie się drugi etap restrukturyzacji polegający na włączeniu Zakładu Dietetyki w struktury Katedry i Zakładu Bromatologii i Dietetyki, kierowanej obecnie przez prof. Halinę Grajetę, byłą dziekan Wydziału Farmaceutycznego.    

- Kształcenie na kierunku dietetyka od początku istnienia opiera się na ścisłej koordynacji między Wydziałem Nauk o Zdrowiu a Wydziałem Farmaceutycznym. – tłumaczy prof. Halina Grajeta. - Zajęcia zawsze były prowadzone przez wykładowców z obu wydziałów, a także z Wydziału Lekarskiego. Docelowo chcielibyśmy, aby od przyszłego roku większość zajęć było prowadzonych przez nasz wydział. Będzie to znacznym ułatwieniem zarówno dla wykładowców, jak i studentów.

Przeniesienie kierunku wpisuje się również w popartą przez Senat koncepcję rozbudowy kampusu na Borowskiej i skumulowaniu tam działalności klinicznej Uniwersytetu Medycznego. To tam, w bliskości Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego ma się znaleźć siedziba Centrum Chorób Wewnętrznych czy Wydziału Nauk o Zdrowiu, co pozwoli połączyć znajdujące się w licznych lokalizacjach kierunki. W planach restrukturyzacyjnych UMW jest również stworzenie w kampusie na Borowskiej Centrum Głowy i Szyi (tzw. nowej stomatologii) dla studentów i pacjentów Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego oraz Centrum Hematoonkologii. 

-  Wszystkie te zmiany będą niosły korzyść dla studentów i pracowników naszej Uczelni, pozwalając na podniesienie jakości kształcenia na wszystkich kierunkach – zapewnia dziekan Wydziału Farmaceutycznego.